dünya dünyada yox, məndə əks olur.
Bu misralar böyük Azərbaycan şairi Nəriman Həsənzadənindir. Mən onun daimi oxucularından və həm də tədqiqatçılarından biriyəm.  Amma mən nə oxucu, nə də tədqiqatçı kimi Nəriman Həsənzadəni  hələ də oxuyub qurtara bilmirəm. Onun şeirləri illər keçəndən sonra da məndə təzə bir ovqat yaradır. Fikirləşirəm ki: «Nəriman Həsənzadə bu şeiri lap indicə yazıb». Alman mütəfəkkiri Höte demişdir: «Mən nə kimi oxucu istəyirəm? Elə oxucu istəyirəm ki, məni, özünü və bütün aləmi unutsun və ancaq  mənim kitabımla yaşasın».
Şairlərin adları qarşısında belə ifadələrlə tez-tez qarşılaşırıq; «lirik şair», «vətənpərvər şair», «yurdçu şair, «sevgi şairi», «təbiət şairi». Əlbəttə, belə bir bölgü və bu prinsir çox zaman özünü doğrultmur. Nəriman Həsənzadəyə gəldikdə, o, bütün bunları öz şair varlığında yaşadır. Şair üçün təbiətin gözəlliklərindən yazmaq, poetik boyalarla, sözün  rəngləriylə tablolar çəkmək, yaxud Vətəninin, xalqının azadlığı, müstəqilliyi barədə düşüncələrini ifadə etmək, sevdiyi xanımına şeirlər həsr etmək… bütün bunlar onun şairlik missiyasına aiddir. Amma qayıdıram «lirik şair» ifadəsinə.   Nəriman Həsənzadə elə ilk şeirndən bu günə qədər lirik şairdir. O, hətta dram əsərlərində də, publisistikasında da lirikdir. Nəriman Həsənzadə səninlə görüşəndə də,hər hansı bir tədbirdə çıxış edəndə də, telefon danışığında da, onlarla adamın əhatəsində olanda da lirikdir. 63 il öncə ustad Mir Cəlal müəllim  görün nə demişdi: «Nəriman olduqca həssas bir şairdir. O, bir qartalın uçuşunda, bir lalənin duruşunda, bir körpənin baxışında bütün kainatı, ictimai aləmi və məna dolu həyatımızı  görmək istəyir». Nəriman Həsənzadə  bir xatirəsində  Moskvada, Nazim Hikmətlə görüşlərindən söz açır. O, Xəlil Rza ilə  tez-tez Nazim Hikmətin görüşünə gedərdi. «Xəlillə ədəbi  mübahisəmiz olardı. Şeiri necə yazmaq  lazımdı? O deyirdi Mayakovski  ruhunda, qışqıra-qışqıra, yumruğunu  stola döyə-döyə. Mən bunun əksinə deyirdim. Nazim Hikmətin yanına getdik. Şərt qoyduq ki, fikrimizi əvvəlcə bildirməyək. Elə də oldu. Amma Nazim Hikmət  Xəlilin fikrini müdafiə etməyəndə, o, Nazimin «Kərəm kiimi» şeirini  misal gətirdi, bu şeir qışqırıqdır,-dedi. Nazim Hikmət Xəlilin qəlbinə dəymədi, dedi: «Övlad anası ilə necə danışırsa, şeir də elə yazılmalıdır. Pıçıltı ilə, sakit, həzin. Heç kəs anası ilə  qışqıra-qışqıra danışmaz».
Və bütün bunlardan sonra Nəriman müəllimin özünə söz verək: «Şeir mənim aləmimdə bütöv bir kainatdır, müxtəlif səslərlə, rənglərlə birlikdə təbiətin özüdür, əslidlir, surəti deyil. O da canlı orqanizmdir, təbiət qədər və doğma və amansızdır. Mən indiyə qədər nə çəkmişəmsə, şeirdən çəkmişəm. Onun ağırlığı altında təntimişəm, amma həmişə bu, mənə fərəh verib. Ağrılardan doğan sevincim olub. Mən bu əzabı həyatda bəlkə də heç bir əyləncəyə dəyişmərəm. Axı, bir də  bu məndən asılı olan şey deyil. Mənim səadətim də bundadır».
Azərbaycan poeziyasında  mükəmməl ŞAİR obrazı ilə çox qarşılaşmışıq. Bütün şeir və poemalarında Nəriman Həsənzadənin ÖZÜ görünür, o, bu əsərləni BAŞ QƏHRƏNIdır. Daha doğrusu, onun hər bir əsərində  daxili aləminin, ruhi həyəcanlarının cizgiləri  öz əksini tapır.Şair bütün varlığı ilə  yaşadığı dünya və mənsub olduğu xalqla bir nəfəs alır. Dünya bütün  sevincləri və qəmi, acısı və şirini, dincliyi və qovğası ilə  şairin varlığında yaşayır.